İçeriğe geç →

Crypto Madencilik (Bitcoin Mining) Nedir? Nasıl Yapılır? Maliyet ve Riskleri

Hali hazırda 5-6 senedir bir çok kişi tarafında yapılan crypto mining ev kullanıcısı dışında dev yatırımlarla büyük datacenter’larda da yapılmaya devam ediyor. Crypto madencilik son dönemdeki btc (bitcoin)’in hızlı yükselişi sonrasında adeta tavan yapmış durumda.

Bu artış sebebiyle normalde oyun ve grafik işleme için kullanılan ekran kartlarıyla mining (kazı) yapılmaya başlandı. Hatta öyle bir artış ki. Piyasada ekran kartı kalmadı. Kalan ekran kartı fiyatları ise %70 – %130 zamlı olarak tabiri caiz ise karaborsa oldu.

Mayıs ve Haziran ayının başlarında 1 adet kart başına (RX 480 – GTX 1070) ortalama 4.5 – 5 $’lık gelirler elde ediyordu. Bu rakam bu zamana kadar mining’in artışı ile görülmüş en yüksek rakam olarak tarihe geçti.

Mining gelirlerinde 10 Temmuz 2017 tarihi itibari ile son durum ne?

Hızlı yükselişin ardından 1 ay geçti ve son durum GPU mining’de Bitcoin ve Altcoin’lerin kaybettiği değerle birlikte bu gelir çarkı neredeyse yarı yarıya değer kaybetti.

Teknik bilgim yok mining işine girebilir miyim?

2017 Mayıs ve Haziran aylarında işi bilen bilmeyen Bakkalından, Avukatına bir çok dijital girişimci mining için sistemler satın alarak mining dünyasına derin bir giriş yaptı. Ancak sizi yanıltmasın mining sadece sistemi kur paranı kazan gibi gözükse de bir çok ince detay bu işin doğasında yer alıyor. Anlık kur değişimleri, toz, sıcaklık, sistem sorunları gibi bir çok ince detay bu işin bütününü oluşturuyor.

Cevap size kalmış sizce girmeli misiniz? Sorunlarla hatalarla ve sıkıntılarla baş edebilir misiniz? Teknik bir sorununuz olduğunda müdahalede bulunup sisteminizi tekrar ayağa kaldırabilecek misiniz?

Mining Rig Sistemi Kurarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Power Supply mining rig kurarken tüm sisteme:  Anakart, GPU, RAM ve İşlemci’ye enerji vereceğini düşünecek olursak en önem verilmesi gereken nokta kesinlikle PSU’dur. Öncelikle oldukça pahalı bir donanım olan ekran kartınıza ve tüm sisteminizi güç açısında yeterli besleme yapması ve bir çok problem çıkarma konusunda potansiyel olan bileşeniniz bana kalırsa PSU’nuzdur. Rig içerisinde kullanacağınız ekran kartı sayısı ve modeline göre PSU’nuzun üzerine +%10 – %20 fark ekleyerek PSU seçiminizi yapmanızı öneririm.

Anakart: Verimli bir mining rig oluştururken sistem parçalarında en önemli seçimlerden birisi de Anakartınızda yer alan PCI-e çıkışları olacaktır. Ne kadar çok PCI-e yuvası o kadar GPU miner demek. Her anakart için işlemci, ram ve disk gibi diğer donanımlarıda eklediğinizi düşünecek olursak 4 GPU’lu bir rig yerine 5-6 GPU’ RİG kurmak yatırımınız için maliyet bütçesinde ufak gibi gözüken ciddi farklar yaratacaktır. (Beraberinde sorunları’da getirecektir)

Ekran Kartı (GPU): Ekran kartı ile ilgili dikkat edilmesi gereken nokta. Hangi algoritma üzerine mining yapacaksanız ? ZCash ise NVIDIA, Ethereum ise AMD mimarili ekran kartlarını kullanmanız gerekmektedir. 4 GB mı 8GB mı? DAG’ı göz önünde bulundurup uzun süreli bir yatırım getirisi düşünüyorsanız 8GB’lı kartları tercih etmenizi öneririm.

Mining için tercih edilen kartların ekran kartı olmasındaki en büyük kullanıcı avantajı kartların tüketici hakları gereği 24 ay garanti altında olmasıdır.

Ekran kartları mining’i bıraktığı zaman tekrar 2. el olarak internet üzerinden satılabilmesi. Yatırım riskini azalttığını söylemek hiç de yanlış olmaz.

Yaklaşık 30.000 TL’lik bir yatırımla aylık 2.o00 TL’lik net bir yatırım elde etmek mümkün. (Şu an için)

Mining için en çok tercih edilen ekran kartları:

AMD RX 480 8GB: Güç tüketimine oranla en çok kazandıran kart. Ortalama günlük getirisi 2.45$

AMD RX 470 8GB: Güç tüketimine oranla en çok kazandıran kart. Ortalama günlük getirisi 2.30$

NVIDIA GTX 1070: Güç tüketimine oranla en çok kazandıran 2. kart. Ortalama günlük getirisi 2.58$

Mining için en çok tercih edilen mining ekran kartları:

Kaynak Siteler:

Whattomine : Elinizdeki donanımla ne kadar kazanacağınızı hesaplayabilirsiniz.

Cryptocompare : Anlık borsa ve alt coinler hakkında faydalı bilgilere sahip olabilirsiniz.

Poloniex : Bitcoin ve alt coinlerin satıldığı güvenilir yabancı borsaların başında gelir.

Bittrex: Bitcoin ve alt coinlerin satıldığı güvenilir yabancı borsaların başında gelir.

Yerli Wallet (Cüzdan Siteleri):

Paribu: Güvenlik sistemleri SMS ile bankalar tarafından sağlanan sistem ile aynı ve son derece başarılı. Site arayüzü gelişmiş, açıklayıcı ve kullanışlı. EFT / Havale emri verdikten sonra paranızın hesabınıza yatması 5-10 dakikayı almıyor. Mobil uygulamalarının olmaması dezavantajı. Oldukça hızlı ve güvenilir. 

Coinim: 2FA güvenlik sistemi ile wallet güvenliği sağlanıyor. Sistemin arayüzü pek fazla modern sayılmaz. Bitcoin değeri diğer wallet’lara göre daha yüksek. Mobil uygulamalarının olmaması dezavantajı. Oldukça hızlı ve güvenilir.

BTC Turk :

Mining Terminolojisi:

RİG : Mining yapılan sistem başına verilen isim. 3 GPU ve üstü GPU’dan kurulu olabilir. Sistem başına verilen isme RİG denir.

GPU : Ekran Kartı – VGA- Görüntü Kartı

Riser : Ekran kartlarını anakart’tan bağımsız olarak farklı bir yerde konumlandırmaya yarayan PCI-E uzatma kablosuna verilir. X16 – X8 yuvaları X1 olarak anakart’tan farklı bir konumda ısısal olarak optimize ederek çalışma konusunda son derece gerekli bir ihtiyaçtır.

PCI :

PCI-E :

PSU : Power Supply (Güç Kaynağı)

CPU :

ROI: Return Of İnvestment diye geçerek yatırım maliyetinin geri dönüş süresi olarak geçer.

Molex :

Pool:

Wallet:

Kategori: Bitcoin Teknoloji

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir