İçeriğe geç →

Bitcoin Nedir? Ne Değildir? Bitcoin’in Geleceği!

Öncelikle geleceğe ayak uydurun. Bundan 10 – 15 sene sonra gerçekten nakit veya bozuk para ile bir hizmetin karşılığını ödeyeceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz! Çünkü yakın geleceğin parası, ödeme tipleri, temeli ve prensipleri değişti. Bugün izlediğiniz banka reklamlarına ait QR kod ile yaptığı ödeme artistikleri bitcoin ile yıllardan beri yapılmakta. Bankaların, finans kuruluşlarının geleceğe yönelik ihtiyacı  blockchain teknolojisi.

Yaz aylarının başında bitcoin’in 2000 USD olduğunda, daha artar mı? artmaz mı? diye düşünene kadar direk parayı bitcoin’e yatırmak varmış. Bir çoğumuzun düşünüp güvenemeyip ve şu an pişman olduğumuz gibi 🙁

Neyse ben o treni 2010-2011 ve 2012 de daha önce de kaçırdım. Bir çok insan gibi değeri olmayan ve fiziken tutulamayan bitcoin diye sanal bir şeye 4 USD verip 1 adet alabileceğinizi düşünün! Tabiki mantıklı gelmedi 4 doları harcıyacağım da sanal var olmayan bir para birimi adından 1 tane alacağım düşüncesi saçma gelmişti. Bundan yıllar yıllar önce. İşte o gün 4 dolara satılan şey bugün 6000 dolar oldu. Yani vaktinde 1-2 bin dolarlık yatırım ile günümüzde ufak bir servetiniz olabilirdi. (2.5 Milyon Dolar’lık)

Bakmayın bende oldukça geç girdim. Yaz aylarında yaptığım o yatırımı yıllar önce ön görüp yapmış olsaydım sanırım bu yazıyıyla uğraşıyor olmazdım. Farklı ülkelerin güney sahillerinde havuz başında viskimi yudumluyor puro mu tüttürüyor olurdum. (Neyse şimdilik yoğunluktan bu dediklerimi sadece İstanbul’da yapıyorum)

21 Ekim 10:33 Bir taraftan bitcoin i borsaların takip ediyorum. Az önce 6096 dolar ile bitcoin tarihi zirvesine ulaştı. Dediğim gibi bu tren bir türlü durmuyor ve durmayacak.

Bitcoin alın!

Paranızı bitcoin’e yatırın. Kendinize bu konuda güvenebileceğiniz blockchain, bitcoin ve alt coin diye tabir edilen teknoloji ve para birimlerini borsalarını alım – satım işlemlerini yapan birini kolaylıkla bulabilirsiniz.

Üstelik bitcoin’i satıp nakite çevirmek karışık veya komplike gelmesin son derece basit. (En son düşüneceğiniz şey bitcoin’i nasıl nakite çevireceğiniz olsun).

Aşağıda yer alan oldukça basit bir forecast var. Dün itibari ile 6000 USD’i gören BITCOIN’in 1 Ocak 2018 tarihinde olması tahmin edilen yeri gösteriyor. Bu forecast ‘den yola çıkarsanız bugün 6000 dolar yatırdığınızda dilerseniz bu parayı Ocak 2018 ‘de 7700 dolar olarak geri alabilirsiniz. 2018 Nisan – 2019 ve önümüzdeki yıllar ile ilgili çok düşünmeyin bile.

Bitcoin’in ve Crypto paraları oldukça güzel anlatan bir yazı…

“merkezi olmayan para birimidir.

aslında bir tür başkaldırı.

tüm bankalara başkaldırı — bankaları devreden çıkararak direk birbirine para yollama

merkezi yönetime başkaldırı — hiçbir kontrol mekanizması ve yöneticisi yok, peer to peer

devletlere hükümetlere başkaldırı — devletin bastığı seri numaralı fiat parayı kullanmak yerine kendi bastığın dijital kripto para kullanmak

kriptoparanın anarşist ve özgür sistemine dahil olan kişilerin “ben illa lider istiyorum, reisim çok yaşa, başkanım beni tokatla” dememeleri gerekir.

düşünsene bir yandan kendi para birimini basıyorsun bir yandan da kafama vuran bir diktatörüm olsun diyorsun. deli gibi çelişki.

bitcoin yapı, ruh ve teknoloji olarak anti-reis özelliği var.

adı üzerinde MERKEZİ OLMAYAN yani bir otoritesi olmayan para birimi.

bitcoin = reisi olmayan para birimi

bitcoin = başkanı olmayan para birimi

bitcoin = kaptanı olmayan para birimi”

We love and support bitcoin and blockchain technology.

Can Eroğlu

Kategori: Finans

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir