İçeriğe geç →

Starlink Türkiye’de Hangi Paket ile Kullanılabilir? Kurulumu ve daha fazlası…

Tam bir ay süren zorlu bir sürenin ardından bu yazıyı Starlink bağlantım ile yazıyorum. Evet son derece zor oldu Starlink’in kurulumu. Starlink Gen2 cihazın bağlantı soketlerinden kaynaklandığını düşündüğüm bir sebeple 1 ay sonra yeni bir kablo ile sorun çözülmüş oldu. Ama son derece meşakkatli oldu. Starlink almayı düşünen arkadaşlara kesinlikle tasviyem GEN2 yerine GEN3’ü tercih etmeleri olacaktır. Benim GEN2 başta tercih etme sebebim daha az enerji tüketmesiydi. Ama daha önce de bahsettiğim bağlantı yuvalarındaki sorunların aslında bir çok kullanıcının sorun yaşadığı sorunlar olduğunu öğrendim. Bu sebeple Starlink GEN3 ‘ün bağlantı yuvaları güncellenmiş; daha sağlam ve sağlıklı görünüyor.

Günlük Starlink’in enerji tüketimi kullanımıma göre 7/24 açık router için haftalık ve günlük kullanım ortalamasına göre saatte yaklaşık 41.67W enerji tüketiyor. Dağ, bağ bahçe ve RV gibi özellikle solar sistemle kullanmayı planlayan arkadaşlar için önemli olabilir.

Gelelim paketlere bu yazıyı 18 Nisan 2024 tarihinde yazıyorum. Dolayısı ile şu an Starlink henüz resmi olarak Türkiye’de hizmet sunmuyor. Ben konum olarak bana 50KM çapında bir Yunan adası seçerek MOBILE – REGIONAL paketini kullanıyorum (Aylık 60 Euro) ama bu da yetmiyor. Bu paket tek başına hizmet vermediği için Mobile Priority Opt-in Data €2,37 per GB özelliğini aktif ettikten sonra Dish (Uydu Alıcı) üzerinden hizmet alabiliyorum. Yani 1. ay için 60 Euro abonelik + kullandığınız GB başına’da 2.37 Euro ücretlendiriyor. Oldukça pahalı.

MOBILE PRIORITY – 5TB gibi 5.926 Euro gibi çılgın fiyatlara da paketleri elbette mevcut. Bir sonraki ay STANDARD ile (40 Euro) ‘luk paketi ile bakalım hizmet alabilecek miyim bunu deneyimleyeceğim.

Starlink Gen 2 vs Starlink Gen3 uydu alıcısı ve router temel özelliklerini aşağıdaki tabloda bir kıyaslamasını oluşturdum bunalara da göz atabilirsiniz.

Starlink Gen2 vs Gen 3 Karşılaştırma

ÖzellikStarlink Gen 2Starlink Gen 3
Wi-FiWi-Fi 5Wi-Fi 6
Uydu Alıcı Ağırlığı3.6 kg3.8 kg
Boyut51 cm59 cm
Verimlilik100-220 Mbps220-480 Mbps
Kapasite128 Kullanıcı235 Kullanıcı
Güç Tüketimi50-75 Watt75-100 Watt
Kar EritmeEvetEvet
Su GeçirmezlikIP54IP67
Rüzgar Direnci80 km/saat96 km/saat
Hareketli KullanımDesteklenmiyorDestekleniyor
Ethernet BağlantısıYok2x Ethernet

Kategori: Genel

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir