İçeriğe geç →

5G ile Türkiye’yi Neler Bekliyor? Türkiye 5G’e Ne Zaman Geçiyor?

Ultra güvenilir ve düşük gecikmeli bağlantı.

5G daha yüksek güvenlik standartları ve düşük gecikmeli bağlantı sunmakta, gecikme tolerans daha düşük olan 5G kritik sistemlerde önemli fayda sağlamaktadır.

Gecikme, hız ve bant genişliği

4G ve 5G arasındaki en büyük fark gecikmedir. 5G’de sadece 5 milisaniye ve daha düşük gecikme vaat ederken, 4G gecikmesi 60 ms – 98 ms aralığında değişir. Ayrıca, daha düşük gecikmeyle birlikte indirme hızları gibi diğer alanlarda da ilerlemeler elde edilir.

4G, çeşitli VoIP yeteneklerini sunarken, 4G indirme hızları 1 Gbps’e ulaşırken, 5G’nin amacı bu maksimum indirme hızlarını 10 kat artırmak ve teoride 10 Gbps’e ulaşmaktır.

  • Türkiye’de 2016 yılında 4G ve 4.5G teknoloji standartlarını kullanmaya başlandı.
  • 3G’den 4G’e geçişimiz ile birlikte. Daha yüksek veri hızları, kapasite artışları ve düşük gecikme süreleri ile mobil bağlantıya kavuşmuş olduk. Video konferansların, mobil oyunların ve bulut bilişim teknolojilerinin günümüz standartlarında daha sıkı kullanmamıza başlandı.

Türkiye, 2016 yılında 4G ve 4.5G teknolojilerini kullanmaya başladı. Bu geçiş 3G’den 4G’e, daha yüksek veri hızları, daha yüksek kapasite ve daha düşük gecikme süreleri ile mobil bağlantı kalitesini arttırdı. Bu sayede video konferanslar, mobil oyunlar ve bulut bilişim teknolojileri hayatımızda daha sık kullanılmaya başlandı.

5G Türkiye’de ne zaman başlıyor?

Avrupa’daki çoğu merkez ve merkeze yakın popülasyonun yoğun olduğu bölgelerde ve Amerika’da hali hazırda kullanılan 5G. Bunun haricinde dünyanın birçok yerinde 5G mobil interneti hala test aşamasında iken, Türkiye’de altyapı çalışmaları devam ediyor. Uzun vadeli altyapı çalışmaları belli bir düzeye ulaşmış ve 5G hizmetinin sunulacağı yerler belirlenmiştir.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, 2022 yılı içinde İstanbul Havalimanı’nda hizmet ve testlerine başladı. İstanbul, İzmir ve Ankara gibi ülkenin en büyük şehirlerinde Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom gibi sektör liderleri 5G teknolojisini test etmek için hali hazırda kapalı olarak testlerini sürdürmekte. Ancak, şu anda ticari 5G dağıtımı yoktur ve 2023 sonu, 2024 başı itibari ile birlikte Türkiye’de 5G’nin altyapı hizmetlerinin büyük şehirlerde hizmet vermeye başlaması ve yaygınlaşması planlanıyor.

Kategori: Genel Teknoloji

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir