Yol bisikleti sürmeye yeni başladığım için bunun bir tutku mu? yoksa heves mi? olacağına yakın zamanda karar vereceğim… Ancak şu anda inanılmaz keyifli geliyor. İstanbul trafiğinde ve sahil yolunda mangal kokusunun arasında kaybolup gitseniz bile yine de keyifli. Yol bisikleti yeni başladığım için yine benim gibi yeni başlayacak arkadaşlara ufak bir öneride bulunabilirim. Eğer İstanbul’da oturuyorsanız ve uzun km kat etmeyi düşünmüyorsanız bence yol bisikletinden çok mtb, hobi ve şehir bisikletleri sizler için daha uygun olabilir.

Nedenine gelince yol bisikleti ile bisiklet yolundan giderken bile bozuk zemin bir çok sefer keyfinizi kaçırmaya yetiyor. Etrafta bulunan küçük cam parçalarını veya yanlış şekilde yerleştirilmiş mazgalları saymıyorum bile… Yeni iseniz ve grubunuz yok ise trafikte diğer araçların yanına tek başına ana yollarda çıkmak yeni başlangıç yapanların gözünü biraz korkutabilir. Bu durumda sizi kaldırımlara veya bisiklet yollarına itebilir yine söylediğim gibi bu yollar her zaman için yol (yarış) bisikletlerine elverişli değiller.

Bisiklet Kask Seçimi

smith-forefront-bike-helmet-2

Renk uyumu şekli vs değil. Rahatlığı ve sağlamlığı sizin için ön planda olmalı.

Bisikletimiz ile çılgın şöförlerin arasına milyonlarca kişinin yaşadığı bir şehire karışıyoruz. Ülkemizde sadece bisiklet sürerken değil yolda yürürken dahi kafamıza birşeyler düşüp ağır yaralanma hatta ve hatta ölümle sonuçlanan örnekleri mevcut. Bende bu yüzden sizlere kesinlike bisiklet kullanımınızda kask takmanızı ve trafik kurallarına uymanızı öneririm. Uzun saatler kafanızda taşıyacağınız ve kafanızı koruyacağını da işin içine katarsak kaskınızın rahat olması ve kafanıza tam oturuyor olmasına dikkat ediniz. Gözlüğünüzde mutlaka olmalı 40 TL’den başlayan fiyatlara bisiklet kullanımı için gözlükler mevcut. Göz sağlığımız ve rüzgara karşı sürerken sulanma yaşanmaması için gözlükte bisikletin en temel aksesuarları arasında yer alıyor.

Bisiklet Giysisi Seçimi

tights

bu olmadan gerçekten can yakan bir spor

Yeni başlayanlara gereksiz gelebilir ama ilk günün sonunda sizlerde ne demek istediğimi anlayacaksınız. Destekli, korumalı veya pofidikli olan taytlar gerçekten işe yarıyor. Hatta ve hatta bisiklete gerçekten sorunsuz ve acısız bir biçimde binmek istiyorsanız mutlaka tayt giymeniz gerekiyor. Aksi taktirde çok canınız yanabilir. Demedi demeyin. Aynı şey eldivenler içinde geçerli. Gidon ile doğrudan temas içerisinde olan ellerimizi yoğun sürtünmeye maruz bıraktığımız için zaman içerisinde su toplayabilir ve bize yine çılgınca acılar çektirebilir. Bu yüzden eldiven de olmaz ise olmazlar arasında.

Güvenlik ve Sürüş Rahatlığı Aksesuarları

telefonunuzu siz siz olun sürerken kurcalamaya çalışmayın...

telefonunuzu siz siz olun sürerken kurcalamaya çalışmayın…

Akıllı telefonlarımız artık hayatımızın büyük bir parçası. Elbette akıllı telefonlarımızın nimetlerinden bisikletlerimizde de faydalanıyoruz. Bir çok uygulama sayesinde anlık hızımızı, harita konumumuzu hatta gerekli ekipmanlarımız var ise anlık kalp atışımıza kadar herşeyi telefonumuz üzerinden takip edebiliyoruz. Durum böyle olunca telefonlar ve gerekli ufak tefek eşyalarımızı koymak için çantalar şart. Yine sürüş güvenliği açısından arka led ışık ve önümüzü aydınlatma açısından güçlü bir led ışık gece sürüşleri için son derece gereklidir. Hayat kaynağımız olan su için suluk oldukça önemli. 8-10 TL’den başlayan fiyatlara suluk için bir yuva taktırabilirsiniz. Bunun yanı sıra su torbaları bulunuyor. Sırt çantanıza atarak uzun yol sürüşü yapan bisikletçiler için mevcut.

Yol Bisikleti için SPD Pedal

şehir içi sürüşlerde pek güvenli olmayabilir. pro ve performans sporcular için belki...

şehir içi sürüşlerde pek güvenli olmayabilir. pro ve performans sporcular için belki…

Henüz giriş seviyesinde bir kullanıcı olduğumu ve bütçemi de ona göre harcadığımı düşünürsek başlamadığım ama yakın bir sürede geçmeyi düşündüğüm bir durum. SPD pedal özel ayakkabısıyla kullanılabiliyor. Ayağınızı pedala kilitleyerek itme ve çekme ile gücünüzü optimize ederek daha kolay yol almanızı sağlıyor. Özellikle yokuş çıkarken ve sprint yaparken daha çok işe yarıyor. Bu konuyu detaylı bir şekilde bir bilene danışınız.

Tatlı bir yorgunluğu var. İlk başlarda biraz acısı var. Yeni giriş yaptıysanız biraz da masrafı var. 🙂

 

bisiklet sürerken sık sık mola vererek nefesinizi düzenlemeli ve daha dikkatlı şekilde yola devam edebilirsiniz…. lütfen dikkatlı pedallayınız…