Dün inanılmaz yoğun bir gün yaşadım. Benim için normal tempomun çok daha üzerinde ve yorucuydu. Akşam 23 sularında sinemada 5 – 10 saniye aralıklarla gözlerimi açık tutamayacak kadar yorgundum. Eve geldiğimde saat 00:00 suları yatağa yattım 2 3 dakika sonra daha gözlerimi bile kırpamadan kalkmıştım yataktan.  Hızlı şarj olan telefonlardan bile daha hızlı şarj olmuştum sanki.

1-2 saat oyalandıktan sonra yatağa tekrar girdim. Saat 02:00 gibi. Neyse sadede geliyorum. Uyuduğumda sabah tam saat 07:30 du. Sabah 10:00 gibi tekrar kalktım. Ve yine çok yoğun bir gün geçirdim iki buçuk saati de şu an yazıyı yazdığım an itibari ile ertesi günün gecesine bağladım bile. 

Neyse gerçekten ülkece üzerimizde kimyasal silahlar veya radyasyon ile çeşitli testlere mi tabi tutulup tutulmadığımıza yönelik bir çok yazı okudum. Bu tip senaryolar bana pek uzak gelmiyor. Neler neler oluyor. Hergün bomba patlarken kimyasal silahlara inanmamak ahmaklık olur. Gerçeklik payı bir hayli yüksek.  Ben  şimdi bu uykusuzluk konusunu burada nispeten bıraktım. Olayın başka bir boyutuna dikkat çekmek istiyorum…

Önümüzdeki senelerde belki daha sık görmeye ve duymaya başlayacağımız ve bizleri paranoyak eden denemeler ile toplum olarak resmen keklik gibi avlanacağımzı farkettim. Nasıl mı çok basit bir örnek ile;

Bizlerin sosyal ağlar, işletim sistemlerimiz, akıllı telefonlarımız ve mesajlaşma programlarımız sayesinde tüm davranışlarımızı hiç zorlanmadan analiz edebiliyorlar. Maalesef..

Şahsen benim belki iki senedir sabahın saat 7 sinde online olmadığımı, instagram a girmediğimi o kadar rahat görebiliyor ki. Toplum olarak muhtemelen önlerindeki dashboard larda 22 Ağustos gecesi kaç kişinin sıradışı şekilde kaç saat uykusuz kaldığına dair ellerinde müthiş veriler var.

Dün gece uyku sorunu çeken yüzlerce insanın analizini yapmaları o kadar kolay ki.  Maalesef sosyal ağlar sayesinde toplum olarak tüm verilerimizi paylaşıyoruz.

Çin hükümetinin halkına kendi sosyal ağını kullanmayı diretmek istemesini de şimdi anlayabiliyorum.

Yazılım ve Sosyal medya sektöründen geçimini sağlayan birisi olarak. Her türlü sosyal ağ hesabına sahip bir kişi olarak belkide artık sadece yerli ve güvenebileceğiniz ağ hesaplarını kullanmalıyız

Resmen Şizo Paranoid oldum…

Not: Bu yazı cep telefonu ile 2 gündür 2.5 saatlik uykulu kafa ile yazılmıştır.